پنج شنبه 20 بهمن 1401
به موسسه پزشکی تندرستی ساوان خوش آمدید.                   موسسه طب پیشگیری و ارتقاء سلامت ساوان با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسما آغاز به کار کرد.             ارتقای سلامت و درمان ریشه ای بیماری ها را در موسسه پزشکی تندرستی ساوان بجویید                      براي نخستين بار ... ارائه خدمات نوين پزشکي قبل و بعد از ظهور بيماري                                     بيمه هاي درماني شما را در مقابل هزينه هاي مالي بيماري ها بيمه مي کنند اما موسسه پزشکي تندرستي ساوان شما را در مقابل خود بيماري ها بيمه مي کند.                 انجام بیمه درمان تکمیلی و عمر و حوادث بیمه ایران برای هموندان موسسه

روش جدید اندازه گیری قند خون

دیگر نیاز نیست قند خون تان را با سوراخ کردن انگشت تان اندازه بگیرید!

گروهی از محققان به رهبری پروفسور یوجی ماتسورا در دانشکده تحصیلات تکمیلی مهندسی  زیست پزشکی دانشگاه توهوکو روشی را برای اندازه گیری قند خون با استفاده از نور فرامادون قرمز ابداع کرده اند که هم بی ضرر و هم بدون نیاز به تهاجم پوست است.  
بیماران دیابتی معمولا سطح قند خون خود را از نمونه خون نوک انگشتان خود، با کمک دستگاه های رایج بازار اندازه می گیرند. ترس از درد و خطر عفونت در این روش می تواند منشا استرس و نگرانی باشد.

برای حل این مشکل، برخی از محققان ساخت روشی غیر تهاجمی را برای اندازه گیری قند، با استفاده از نور مادون قرمز نزدیک پیشنهاد داده بودند. منطق این روش این بود که  نور مادون قرمز در برخی از طول موج های خاص بطور اختصاصی توسط قند خون جذب می شود.

با اینهمه معلوم شد که اندازه گیری دقیق و با ثبات در این روش مشکل است زیرا نور مادون قرمز نه تنها به مقدار کم توسط قند بلکه توسط آب، پروتئین و هموگلوبین هم جذب می شود.

برعکس، نور فرامادون قرمز با طول موج های 10 میکرون شدیدا حذب قند می شود و این موضوع از نظر تئوری این امکان را فراهم می کند که اندازه گیری حساس و دقیق تری داشته باشیم. با اینهمه مسئله پیش روی محققان این است که نور فرا مادون قرمز تنها می تواند چند میکرون به پوست نفوذ کند. این مسئله می تواند کشف قند خون را مشکل کند.  

بنابراین تیم پروفسور ماتسورا روش اندازه گیری جدیدی را درست کردند که در آن منشور کوچکی را به انتهای فیبرهای نوری انعطاف پذیری و تو خالی متصل می کنند تا نور فرا مادون قرمز را بتاباند. با این روش این امکان بوجود می آید که مخاط قسمت داخلی لب، که بر خلاف پوست، لایه شاخی ظخیمی ندارد، تحت پرتو افشانی قرار بگیرد.  

نتایج آزمایشات نشان  می دهد که سطوح قند خون با حساسیت بالا کشف می شود و با کمتر از 20 درصد خطای  انحراف، بطور دقیق اندازه گیری می شود که به عقیده پروفسور ماتسورا برای کاربرد بالینی مناسب است.    

دیابت مشکل جدی میلیونها انسان در جهان است. با ترکیب این روش جدید با لیزر فرامادون قرمز که اخیرا درست شده است، پروفسور ماتسورا امیدوار است که دستگاه اندازه گیری قند خون جمع و جور و ارزانی بزودی در رشته های  بالینی مورد استفاده وسیع قرار بگیرد.

منبع: ساینس دیلی – دانشگاه توهوکو
ترجمه: موسسه پزشکی تندرستی ساوان

تاریخ: پنج شنبه 4 فوریه 2016


لیست نظر سنجی ها

تماس با ما

آدرس : ايران، گيلان، رشت، بلوار شهید انصاری، روبروی خیابان ارشاد، پلاک 258، طبقه اول، موسسه پزشکی تندرستی ساوان، مرکز پزشکی پیشگیری و ارتقاء سلامت آریان
تلفن :33736141 (013)
تلفکس :33732695 (013)
ایمیل : info@savan.ir