شنبه 31 اردیبهشت 1401
به موسسه پزشکی تندرستی ساوان خوش آمدید.                   موسسه طب پیشگیری و ارتقاء سلامت ساوان با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسما آغاز به کار کرد.             ارتقای سلامت و درمان ریشه ای بیماری ها را در موسسه پزشکی تندرستی ساوان بجویید                      براي نخستين بار ... ارائه خدمات نوين پزشکي قبل و بعد از ظهور بيماري                                     بيمه هاي درماني شما را در مقابل هزينه هاي مالي بيماري ها بيمه مي کنند اما موسسه پزشکي تندرستي ساوان شما را در مقابل خود بيماري ها بيمه مي کند.                 انجام بیمه درمان تکمیلی و عمر و حوادث بیمه ایران برای هموندان موسسه

طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن)

شالوده و اساس خدمات طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) مبتني بر پزشكي كل‌نگر است كه شامل مجموعه‌اي از سيستم‌هاي مراقبت از تندرستي، پزشكي و خدمات درماني است كه‌ارتباطي همگرايانه بين همه‌ي عوامل مؤثر در تندرستي از جمله وضعيت بدني، ذهني، عاطفي و اجتماعي را در جهت حفظ شرايط بهينه‌ي آنها فراهم مي‌كند. در واقع اين نوع پزشكي با حفظ رويكرد علمي، ضمن بهره‌گيري هوشمندانه از امكانات و توانمندي‌هاي پزشكي رايج، از همه‌ي امكانات و زمينه‌هاي فردي، خانوادگي و اجتماعي و ديگر روش‌هاي غير دارويي و غير جراحي براي درمان و كنترل بيماري‌ها مدد مي‌جويد و بيشتر بر جدايي‌ناپذير بودن فرد از شرايط اجتماعي، فرهنگي و محيطي تأكيد دارد و به بيماري تنها به‌عنوان اختلال عملكرد ساختار يا عضوي كه منفك از چيزهاي ديگر است، نمي‌نگرد. بر اين اساس به منظور روشنگري متقاضيان محترم «طرح یکپارچه تندرستي، پيشگيري و درمان» مواردي چند از وجوه تمايز خدمات طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) با پزشكي رايج در زير ارائه مي‌شود:

1- عموماً فرد مراجعه كننده به مطب‌ها و مراكز درماني رايج و رسمي يك فرد بيمار است كه تنها پس از ظهور علائمي ‌نگران‌كننده در خود متقاعد مي‌شود كه به پزشك مراجعه كند و اين در حاليست‌كه بسياري از اتفاقات بيمار گونه در بدن انسان، مدتها قبل از ظهور علائم كه بيمار را مجبور به مراجعه به پزشك كند، در بدن وي آغاز شده و تنها پزشك با معاينه و بررسي دقيق مي‌تواند آنها را كشف و پيشگيري كند. در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) هر فرد به ظاهر سالم نيز بدون آنكه از بيماري يا علامت خاصي شاكي باشد، مي‌تواند از خدمات پزشكي برخوردار گردد تا پي به مسائل و مشكلات با‌لقوه تندرستي و پزشكي خود ببرد. بنابراين افراد به‌ظاهر سالمِ جامعه نيز توسط پزشكان موسسه مورد بررسي و ويزيت قرار ‌مي‌گيرند تا شرايط و زمينه‌هاي بالقوه‌ي هر فرد براي ابتلا به يك بيماري خاص كشف و اقدامات درماني منحصر به‌فرد براي وي هر چه زودتر آغاز گردد. بعلاوه پزشك خود را از پي‌گيري وضع بيمار، حتي پس محو كامل نشانه‌هاي بيماري، معاف نمي‌داند. در حالي‌كه در پزشكي رايج، مراجعه فرد سالم به مطب عموماً موضوعيت و توجيه ندارد و پزشك پس از درمان بيماري و محو كامل نشانه‌هاي بيماري ماموريت خود را تمام شده مي‌انگارد.


2- تداخل حوزه‌هاي فعاليت پزشكي عمومي، متخصص و متخصص ويژه در پزشكي رايج و دخالت پزشكان عمومي، متخصص و متخصص ويژه در وظايف يكديگر به بحران بازار خدمات پزشكي دامن زده است. غالب مراجعان به پزشكان متخصص و فوق تخصص را در مطب‌ها، بيماراني تشكيل مي‌دهند كه تنها نياز به ويزيت پزشك عمومي دارند و بيماري‌شان بدون نياز به بررسي‌هاي تخصصي يا فوق تخصصي، يا صرف هزينه‌هاي گزاف و اتلاف وقت، به‌راحتي درمان مي‌شود. و از سوي ديگر بسياري از پزشكان عمومي كه به‌دليل كمبود بيمار و تأمين هزينه‌هاي مطب، اقدام به ارائه‌ي بعضي از خدمات تخصصي مي‌كنند، كه بعضا مي‌تواند براي بيمار خطرساز باشد. در
طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) پزشك عمومي يا خانواده در خط اول درمان قرار دارد و سپس بر اساس نياز به مشاوره يا ويزيت تخصصي يا فوق تخصصي كه از سوي پزشك عمومي يا خانواده مطرح و سطح بندي مي‌شود، فرد بيمار ارجاع داده مي‌شود؛ چرا كه پزشكان عمومي يا خانواده شاغل در موسسه بر پرونده بيمار اشراف كامل دارند و هدايت‌گر بيمار براي گام‌هاي بعدي «تشخيصي- درماني» و نيز مناسب‌ترين مرجع تصميم‌گيري سطح بندي خدمات پزشكي هستند.

3- در پزشكي رسمي و رايج، تمام فرايندهاي شفاي بيماري‌ها را تنها به چند سلسله از كنش و واكنش‌هاي فيزيكي، شيميايي و فيزيولوژيكي مرتبط مي‌داند و علائم بيماري را به سرعت با تكيه بر داروها،‌جراحي و تكنولوژي اما به هزينه‌ي اختلال در روند نيروي شفابخش طبيعت از بين مي‌برند. در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) سعي مي‌شود بيماري را با استمداد از همه عوامل شناخته‌شده و اصلاح سبك زندگي با توجه به نيروي شفابخش خود بدن، هر چند در زمان طولاني‌تر از بين ببرند. و علاوه بر درمان بيماري، تندرستي فرد را در شرايط بهينه قرار دهد.  «حصول استانداردهاي بالاي تندرستي يكي از مهمترين اهداف خدمات اين موسسه است».  

-4
در پزشكي رايج كمتر به تفاوت‌هاي فردي بيماران با يكديگر توجه مي‌شود و يك بيماري در همه افراد تقريباً طرح درماني يكساني دارد. در حالي‌كه در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) هر فرد خصوصياتي منحصر به‌فرد دارد كه وي را به‌مانند تفاوت اثر انگشت، از افراد ديگر متمايز مي‌كند. بر اين اساس سعي مي‌شود از برنامه‌ي درماني واحدي براي يك بيماري در افراد گوناگون استفاده نشود، بلكه بايد با در نظر گرفتن كليت فرد و ويژگي‌هاي مختص وي، برنامه‌ي درماني خاصي در مورد او به‌كار رود. پزشكي رايج به درمان بيماري مي‌پردازد اما در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) به درمان بيمار پرداخته مي‌شود.

-5
دارو شالوده‌ي پزشكي رايج را تشكيل مي‌دهد و ويزيت بدون ارائه‌ي نسخه‌ي دارويي از سوي پزشك، از نظر بيمار نوعي اتلاف وقت و سوءاستفاده از حق ويزيت برداشت مي‌شود. در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) ارائه‌ي اطلاعات درباره‌ي بيماري و ديگر روش‌هاي درمان و بررسي زمينه‌هاي بروز بيماري به‌ويژه از نظر سبك زندگي، الگوهاي تغذيه‌اي، ورزش و فعاليت بدني، نقش استرس، سابقه‌ي خانوادگي، زمينه‌هاي اجتماعي، مشكلات اقتصادي، مصرف‌گرايي دارو، استعمال دخانيات و اعتياد به مواد مخدر، اهميت بيشتري نسبت به نسخه‌هاي دارويي دارد.

-6
پزشكي رايج به اين ذهنيت دامن مي‌زند كه با دارو يا جراحي مي‌توان عوارض چندين سال زندگي با سبك‌هاي نادرست را از بين برد. و به مردم اين موضوع را القا مي‌كند كه «نگران نباشيد، هر جور مي‌خواهيد زندگي كنيد، هرچه مي‌خواهيد بخوريد و بياشاميد، هر طور كه مايليد رفتار كنيد؛ سرانجام، درماني براي تمام بيماري‌هاي شما پيدا مي‌شود!». راهبرد اصلي درمان در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) بر عكس اين است: بايد از همين امروز مواظب باشيد، سبك زندگي، تغذيه، رفتار و تفكر خود را اصلاح كنيد تا بهبود يابيد. هيچ داروي معجزه‌گري وجود نخواهد داشت.

-7
در پزشكي رايج «درمان علامتي بر درمان علتي ارجحيت دارد»، در حاليكه راهكار اساسي درمان در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) ارجحيت درمان علتي بر درمان علامتي است».

8-
در پزشكي رايج رفع اختلال عضو يا دستگاه خاصي از بدن بيمار رضايت بيمار و پزشك را تأمين مي‌كند اما در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) بر كليت فرد توجه مي‌شود و رفع اختلال عضو يا دستگاه خاصي از بدن بيمار، تنها بخشي از فرايند درمان را تشكيل مي‌دهد.

9-
قريب به اتفاق مردم از طريق پزشكي رايج، اين ذهنيت را پيدا كرده‌اند كه مي‌توانند با انجام آزمايش‌هاي بازبيني (به اصطلاح چك‌آپ) و اطلاع از طبيعي بودن آن توسط پزشكان رسمي از سلامتي خود اطمينان حاصل نمايند. با القاي اين اطمينان كاذب به فرد، از انگيزه و توجه وي براي اصلاح سبك زندگي و اجتناب از عوامل خطرساز كاسته مي‌شود. در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) غير طبيعي بودن آزمايش‌هاي بازبيني تنها نشان‌دهنده بخشي از مشكلات زمينه‌اي در بدن است، چرا كه بسياري از تهديدها و عارضه‌هاي پنهان در بدن در هيچ‌يك از آزمايش‌هاي بازبيني خود را نشان نمي‌دهند. و بنابراين طبيعي بودن آنها دليلي بر سالم بودن فرد نيست!

-10
در پزشكي رايج بهترين درمانگر پزشك است و به‌دليل استيلاي عقايد و باورهاي پزشك در روند درمان، پزشك‌سالاري حاكم است؛ بر عكس در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) احساسات، عقايد و باورهاي بيمار محور اصلي درمان است و بهترين درمانگر بيماري خود فرد بيمار است، همچنين ارتباط پزشك با بيمار، مقطعي، يك سويه و محدود به عضو يا شرايط خاص و مبتني بر صرف رضايت بيمار نيست بلكه مسئولانه، دوسويه، همه‌جانبه و روشمند خواهد بود. در سيستم جديد، رضايت فرد مراجعه‌كننده (عامل رضايت مشتري) از نوع خدمات ارائه شده تنها يكي از معيار‌هاي كيفيت خدمات ارائه شده است. بر اين اساس ارتباط موسسه با فرد يك ارتباط پويا، دائمي و در برگيرنده كل نيازهاي پزشكي كه فرد از آن آگاهي دارد يا حتي كاملا بي‌خبر است، خواهد بود. همچنين بر مسئوليت فرد بيمار در قبال درمان خود تأكيد مي‌شود.

-11
پزشك و كادر ارائه دهنده خدمات تندرستي و پزشكي در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) به دليل ساختار آن (به استثناي موارد فوريت‌هاي پزشكي) فرصت كافي دارند تا داده‌ها و اطلاعات كسب شده از فرد مراجعه كننده را بدور از وي، پس از تفسير و موشكافي دقيق و نيز با كمك كتب و منابع پزشكي، به دقت مورد بررسي و تحليل قرار دهند و پس از اطمينان از اخذ نتايج آن را در موعد بعد به بيمار منعكس نمايند، در حاليكه در پزشكي رايج، پزشك به دليل شكل ارائه خدمات خود مجبور است (حتي در موارد بيماري‌هاي غير اورژانس)، در حضور بيمار و با حفظ پرستيژ ظاهري خود مبني بر احاطه به دانش پزشكي، بلافاصله يا با وقت بسيار محدود و بدور از تحليل و بررسي دقيق و نيز بدون مراجعه به كتب و منابع پزشكي (به‌گونه‌اي كه از سوي بيمار حمل بر بي‌سوادي وي نشود) به نتايج تشخيصي و درماني بعضا نادرست برسد تا بدينوسيله رضايت بيمار را جلب كند و نسخه‌اي را سريعاً براي او تجويز نمايد.

-12
در پزشكي رايج كه در كشور ما متداول است، پزشك به‌عنوان يك انسان جايزالخطا، به‌عنوان تصميم‌‌گيرنده و مرجع اصلي اطلاعات گوناگوني كه از بيمار اخذ مي‌شود، بايد راهكارهاي تشخيصي و درماني را براي بيمار برنامه ريزي و اجرا نمايد و اين در حاليست كه تنها از طريق حافظه و قوه تفكر خود كه از شرايط و فشارهاي كاري گوناگون در محيط كار پزشك تاثير پذير است، مدد مي‌جويد. اين معضل امكان خطاپذيري پزشك را كه بعضا مي‌تواند صدمات جبران‌ناپذيري را به سلامت بيمار وارد كند و هزينه‌هاي مازاد پزشكي را بر وي تحميل نمايد، افزايش مي‌دهد. اما در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) تمامي برنامه‌ريزي‌ها و طراحي‌فرآيند تشخيص، پيشگيري و درمان متكي به فرد خاصي نمي‌باشد بلكه پزشكان موسسه با پشتوانه ساختاري سازمان‌يافته و هماهنگ شده و نيز ذخيره اطلاعات پرونده فرد در بايگاني مكتوب و رايانه‌اي و نه متكي به حافظه، اقدام به برنامه ريزي و انجام اقدامات تشخيصي و درماني براي فرد مي‌كنند كه در اين صورت امكان خطا يا اشتباه به حداقل مقدار خود مي‌رسد.

-13
پزشكان در پزشكي رايج براي جلب بيماران به مطب و نيز به‌دليل فقدان مركزي براي راهنمايي بيماران نيازمند، تابلوي مطب‌ها را با توسل به روش‌هاي نادرست تبليغات، به شكل ناجور و ناهماهنگي در سطح شهرها و معابر نصب نموده‌اند، به‌طوري‌كه مردم در صورت نياز به خدمات پزشكي و انتخاب پزشك مربوط به بيماري خود، دچار سردرگمي و اتلاف وقت مي‌شوند. در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) به دليل وجود اتوماسيون ساختار ارجاع درون سازماني و برون سازماني نيازي به تبليغات پر زرق و برق و بعضا سردرگم كننده پزشكان نخواهد بود.

-14
در پزشكي رايج خلا ناشي از عدم ارتباط و مشاوره پزشكان سطوح مختلف درمان شديداً احساس مي‌شود، بويژه هنگامي كه نياز به تضارب آرا و هم‌انديشي در باره مسائل پيچيده پزشكي وجود داشته باشد. اين مسئله در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) به‌دليل وجود ارتباط درون سازماني پزشكان با يكديگر در سطوح مختلف درمان، به ‌گونه‌اي موثر چاره‌جويي شده است.

-15
در پزشكي رايج، به‌دليل وابستگي «معيشتي- اقتصادي» پزشكان و وجود پيش‌زمينه‌هاي فرهنگي نامناسب در جامعه، به معضل «مصرف‌گرايي خدمات پزشكي» دامن زده مي‌شود. مصرف‌گرايي داروها، آزمايش‌هاي فراباليني متعدد و مصرف‌گرايي غيرمسئولانه‌ي مردم از ويزيت‌هاي متعدد پزشكان از جمله اين مشكلات‌است. اين معضل در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) به دليل شكل و ساختار روابط اقتصادي فرد با موسسه، به حداقل مقدار خود مي‌رسد و به دليل اينكه بيمار تنها در صورت ضرورت پزشكي به سطوح تخصصي و در صورت عدم نتيجه گيري به سطوح فوق تخصصي ارجاع داده مي‌شود، افراط و تعجيل در تخصص‌گرايي يا فوق تخصص‌گرايي كه مي‌تواند هزينه‌هاي پزشكي غيرضروري را افزايش ‌دهد، وجود ندارد.

-16
در پزشكي رايج بيمار براي مراجعه به سطوح تخصصي يا فوق تخصصي مجبور است خود اقدام به گرفتن نوبت كند كه بعضا با نوبت‌هاي چند ماهه مواجه مي‌شود. در طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) اخذ نوبت توسط خود موسسه صورت مي‌گيرد كه حداكثر زمان آن دو هفته خواهد بود.خلاصه مفاد قرارداد طرح سیب (سلامت یکپارچه بدن) را اينجا ببينيد

 لیست نظر سنجی ها

تماس با ما

آدرس : ايران، گيلان، رشت، بلوار شهید انصاری، روبروی خیابان ارشاد، پلاک 258، طبقه اول، موسسه پزشکی تندرستی ساوان، مرکز پزشکی پیشگیری و ارتقاء سلامت آریان
تلفن :33736141 (013)
تلفکس :33732695 (013)
ایمیل : info@savan.ir